icdl چیست؟

ICDL چیست؟ همه چیز درباره مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر، مدرک icdl و آزمون آن

اگر یک کار اداری و پشت میزی دارید یا قرار است داشته باشید، شک نکنید که دوره ICDL ابزاری قدرتمند برای رشد و تضمین شغلی است،کارفرمایان اغلب به کارمندان دارای گواهینامه ICDL به دلیل توانایی آنها در کار موثر با ابزارهای دیجیتال و کامپیوتر که می تواند منجر به ارتقاء و افزایش مسئولیت ها شود، ارزش قائل هستند. در ادامه با ICDL و تمام ابعاد آن آشنا می شوید.

 

ICDL چیست؟

کلمه ICDL مخفف عبارت  International Computer Driving License است و یک مدرک بین المللی کامپیوتر محسوب می شود که هم در ایران و هم در جهان معتبر و قابل پذیرش است. انجمن جوامع حرفه ‌ای انفورماتیک اروپا سال ۱۹۹۵ این روش ویژه را برای ارتقای سطح مهارت‌ های فناوری اطلاعات در سراسر اروپا ابداع نمود.

در واقع کسی که این مدرک را داشته باشد در حقیقت به مهارت های پایه کامپیوتر مسلط است و می تواند از کامپیوتر به راحتی برای انجام امور مختلف کاری و شخصی استفاده کند، در ادامه بیشتر با ICDL آشنا می شوید.

کلاس icdl

 

آیا شرکت در دوره ICDL ضرورت دارد؟

به عنوان فردی که بیش از 15 سال است که در دنیای فناوری اطلاعات هستم و در بخش های مختلف آن کار کرده ام به جرات به شما می گویم که در عصر دیجیتال امروزی، مهارت و سواد کامپیوتر فقط یک امتیاز نیست بلکه یک ضرورت است و دقیقا اینجاست که حرف دوره ICDL به میان می آید، دقت کنید که شما قرار نیست متخصص کامپیوتر شوید، همینکه بخشی از کارهای روزمره شما با کامپیوتر باشد، کافیست تا به فکر شرکت در دوره icdl باشید.

 

بعد از گذراندن کلاس icdl چه مهارتی داریم؟

چیزی که در کلاس های icdl بسیار توجه را جلب می کند، عملی بودن آن است چرا که ماهیت کلی این دوره اغلب به صورت عملی است. رویکرد عملی، همراه با سناریوهای دنیای واقعی، یادگیری را نه تنها آموزنده، بلکه جذاب می کند.

مهارت هایی که در دوره icdl به آنها پرداخته می شود شامل موارد مختلفی از کار با ویندوز و نرم افزارهای کاربردی آن می شود، در واقع به مهارت های پایه ای کامپیوتر که هر کاربر کامپیوتر باید بداند پرداخته می شود و بسیار مناسب افرادی است که در محیط کارشان نیاز به استفاده از کامپیوتر دارند ولی در انجام کارها و استفاده از نرم افزارها به طور کامل مسلط نیستند. در بخش های بعدی به جزئیات در مورد سرفصل های ICDL پرداخته می شود.

اهمیت دوره icdl

آیا ICDL همان مهارت های هفتگانه کامپیوتر است؟

بله دقیقا. از آنجایی که در دوره icdl در 7 بخش اصلی به شما آموزش داده می شود به آن مهارت های هفتگانه کامپیوتر هم گفته می شود. در ادامه به سرفصل های دوره icdl پرداخته می شود و مشاهده می کنید که چرا به آن مهارت هفتگانه کامپیوتر گفته می شود.

 

سرفصل مهارت های هفتگانه icdl:

مهارت های هفتگانه کامپیوتر یا همان icdl شامل 7 بخش است که در آن به کار با ویندوز، اینترنت و نرم افزارهای کاربردی مجموعه آفیس مایکروسافت پرداخته می شود در ادامه به سرفصل ها اشاره شده است، اما برای مشاهده جزئیات بیشتر می توانید به صفحه دوره icdl مراجعه کنید.

•    (IT) آشنائی با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات
•    (Windows) آشنایی با سیستم عامل ویندوز و نحوه کار با آن
•    (Word) آموزش استفاده از نرم افزار واژه پرداز
•    (Excel) آموزش استفاده از صفحه گسترده
•    (Access) آموزش استفاده از نرم افزار پایگاه داده‌ها
•    (PowerPoint) آموزش استفاده از نرم افزار ارائه مطلب
•    (Internet) آموزش مفاهیم اولیه اینترنت و ارتباطات

اگر به سرفصل های دوره icdl دقت کنید کاملا مشخص است که این دوره به مباحثی پایه ای می پردازند و شما را با نرم افزارها و ابزارهای بسیار پرکاربردی کامپیوتر آشنا می کند. همان مباحث و نرم افزارهایی که برای انجام امور اداری و شخصی به آنها احتیاج دارید، نرم افزارهایی مانند ورد، اکسل، پاورپویت، جستجو  کار با اینترنت و….

 

همه چیز درباره مدرک آی سی دی ال

 

آزمون icdl و مدرک icdl چیست؟

در پایان دوره ICDL یک آزمون از شما گرفته می شود تا از یادگیری صحیح شما اطمینان حاصل شود. در حال حاضر در ایران شما می توانید دوره icdl را به صورت آنلاین یا حضوری در هر آموزشگاهی که مایلید بگذرانید و سپس برای شرکت در آزمون دریافت مدرک به فنی حرفه ای مراجعه کنید، معمولا روال به همین شکل است که اغلب برای دریافت مدرک به فنی حرفه ای مراجعه می کنند اما لزوما دوره icdl را در فنی حرفه ای طی نمی کنند.

 

هزینه مدرک icdl چقدر است؟

هزینه دوره icdl با توجه به اینکه آنلاین باشد یا آفلاین معمولا متفاوت است اما معمولا اگر در کلاس های حضوری فنی حرفه ای شرکت کنید حدود 3 میلیون تومان برای دوره و مبلغی هم برای آزمون دریافت می کنند اما اگر در کلاس های آنلاین شرکت کرده باشید می توانید در کلاس های فنی حرفه ای شرکت نکنید و صرفا برای شرکت در آزمون که هزینه کمتری دارد اقدام کرده و مدرک فنی حرفه ای که اعتباری جهانی دارد را دریافت کنید.

 

مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر

 

مدرک icdl به چه دردی می خورد و چقدر اعتبار دارد؟

علاقه مندان به حوزه فناوری اطلاعات و متقاضیان یادگیری ICDL، پس از یادگیری مهارت های مختلف آموزش ICDL، در یک آزمون شرکت کرده و می توانند مدرک ICDL خود را اخذ کنند.

به طور خلاصه بگویم، اگر به دنبال یک شغل پشت میزی بخصوص در ادارات دولتی هستید، داشتن مدرک icdl از نان شب واجب تر است. البته ناگفته نماند که خیلی از شرکت های دولتی و خصوصی تنها مایلند از تسلط شما به مباحث icdl اطمینان حاصل کنند و مدرک برای آنها اولویت نیست.

اما به طور کلی دریافت این مدرک ارزشمند است چرا که اگر مدرک icdl از سمت فنی حرفه ای باشد هم در سطح کشور و در سطح بین الملل معتبر است. البته برای ترجمه مدرک باید اقداماتی صورت گیرد، اما در حال حاضر تسلط به مهارت های دوره icdl به مراتب ارزشمند تر از دریافت مدرک آن است چرا که با تسلط به مباحث هر زمان که مایل باشید می توانید جهت دریافت مدرک در آزمون های فنی حرفه ای شرکت کنید و مدرک را دریافت کنید.

 

بنر دوره icdl

 

منابع icdl چیست؟

منابعی که برای آزمون icdl باید به آنها تسلط داشته باشید همان مهارت های هفتگانه هستند که در سرفصل های دوره icdl به آنها اشاره شده است. اما اینکه چگونه به این سرفصل ها تسلط پیدا کنیم داستان دیگری است.

برخی از کتاب های چاپی استفاده می کنند، برخی کلاس های حضوری را شرکت می کنند و برخی از دوره های آنلاین استفاده می کنند که ما کتاب چابی را توصیه نمی کنیم و بین کلاس آنلاین و حضوری قطعا کلاس آنلاین را به دلیل هزینه مناسب تر و یادگیری در زمان کمتر توصیه می کنیم.

 

 

سوالات متداول

Icdl چیست و icdl مخفف چیست؟

ای سی دی ال یک مدرک جهانی و بین المللی می باشد که مخفف International Computer Driving License و یک مدرک بین المللی کامپیوتر که داشتن آن نشان دهنده توانایی فرد در کار با کامپیوتر در انجام امور کاری و شخصی است.

مدرک icdl چیست؟

مدرک کامپیوتر icdl نشان دهنده این است که فرد دارنده مدرک به کارهای عمومی کامپیوتر، ویندوز و نرم افزارهای کاربردی آن مسلط است. اگر قرار است یک کار پشت میزی داشته باشید یا همین حالا یک کار پشت میزی دارید، شک نکنید که داشتن این مدرک و طی کردن این دوره از نان شب برای شما واجب تر است.

 

دوره icdl چیست؟

دوره icdl یک دوره آنلاین یا حضوری است که شما در طی این دوره با تمامی مهارت های هفتگانه کامپیوتر که برای انجام کارهای اداری و شخصی مورد نیاز است آشنا می شوید و خیلی راحت می توانید از کامپیوتر برای کارهای روزمره خود استفاده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام