نحوه فرمول نویسی در نرم افزار ورد

چگونه فرمول های ریاضی را در ورد تایپ کنیم؟

بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان رشته های ریاضی، فیزیک و خیلی از افراد دیگر،  نیاز به نوشتن فرمول ریاضی در ورد دارند و از آنجایی که انجام این کار به سادگی تایپ حروف در ورد نیست و برای این کار می بایست با تکنیک ها و امکانات ورد بیش از پیش آشنا باشید تا بتوانید به خوبی از پس این کار بربیایید، این مطلب را با هدف آموزش نوشتن فرمول ریاضی در ورد نگارش کرده ایم.

اگر دانشجو هستید یا به هر دلیل نیاز به نوشتن مکرر فرمول های ریاضی در ورد دارید و انجام آن برای شما سخت است یا به روش درستی آن را انجام نمی دهید، تا پایان مطلب همراه باشید.

 

آموزش نوشتن فرمول ریاضی در ورد به سه روش ساده

در این بخش مستقیما به سراغ آموزش نوشتن فرمول ریاضی در ورد می رویم. شما می توانید با توجه به امکاناتی که در نرم افزار ورد برای تایپ علایم ریاضی تعبیه شده است؛ نسبت به تایپ فرمول ریاضی در word اقدام کنید. برای این منظور سه راهکار ساده پیش روی شما قرار دارد. شما می توانید از هر کدام از این روش های پیش رو به خوبی استفاده کنید. روش های مورد بحث برای نگارش یا تایپ فرمول ریاضی در ورد به قرار زیر هستند:

 • استفاده از قالب های آماده در نرم افزار ورد
 • فرمول نویسی جدید در ورد با استفاده از علائم و توابع
 • فرمول نویسی ریاضی به صورت دستی

برای استفاده از این روش ها می بایست روش استفاده از آن ها را به خوبی آموزش ببینید تا بتوانید فرمول مورد نظر خود را در ورد تایپ کنید. در ادامه برای آشنایی شما با هر کدام از این روش ها، شما را با آن ها بیش از پیش آشنا خواهیم ساخت.

شاید برایتان مفید باشد: آموزش ایجاد و تنظیم حاشیه در ورد

تایپ فرمول ریاضی در ورد با استفاده از فرمول های آماده

اولین و متداول ترین روش برای نوشتن فرمول ریاضی در ورد، استفاده از فرمول های آماده این نرم افزار کاربردی می باشد. در این روش خیلی راحت می توانید از فرمول های آماده ای استفاده کنید. نرم افزار ورد برای سهولت استفاده از شما آن ها را برایتان تعبیه نموده است. برای این منظور کافیست روی گزینه مورد نظر کلیک کرده و فرمول مورد نظر خود را برای تایپ در ورد انتخاب کنید. ضمن اینکه می توان یادآور شد که امکان هر گونه تغییر در ساختار این علائم و فرمول های ریاضی هم برای شما در ورد مقدور شده است. پس برای تایپ فرمول ریاضی در ورد با استفاده از فرمول های آماده می بایست مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • ورود به نرم افزار ورد
 • انتخاب گزینه Insert و سپس انتخاب گزینه Equation از طریق بخش Symbols به عنوان اولین گزینه از سمت راست بالای تصویر مطابق شکل زیر:

انتخاب گزینه های مورد نظر تایپ فرمول

 • انتخاب یکی از فرمول های نشان داده شده به شما پس از کلیک روی گزینه Equation که لیستی از معاملاتی است که با عنوان Built-in در معرض دید شما قرار می گیرند. در این حالت دو گزینه پیش روی شماست: یا اینکه به آن فرمول به همان شکل نیاز دارید که آن را انتخاب می کنید. حالت دوم اینکه درصدد اعمال تغییراتی در آن هستید که می توانید این فرمول ها را با اعداد و حروف مدنظر خود جایگزین کرده و آن ها را در ورد خود تایپ کنید.
 • ممکن است در همین روش، فرمول مدنظر شما جزء فرمول های آماده نباشد. برای این منظور و به جهت مشاهده فرمول ها و معادله های بیشتر در ورد می توانید روی گزینه More Equation from Office.com طبق تصویر زیر کلیک نمایید تا بتوانید نمونه های بیشتری را ببینید و از آن ها استفاده کنید.

چگونه در ورد فرمول ریاضی بنویسیم

بدین ترتیب می توانید از این فرمول های آماده در تحقیق های دانش آموزی یا مقاله و پایان نامه های پژوهشی خود استفاده کنید. حتی در صورتی که فرمول ریاضی در ورد مدنظر شما در این فرمول های آماده نبودند؛ می توانید فرمول پیشنهادی خود را بسازید. در این راستا با هیچ گونه محدودیتی رو به رو نخواهید بود. پس جای هیچ نگرانی نیست.

 

فرمول نویسی ریاضی در ورد با استفاده از علائم و توابع

روش دیگر برای نوشتن فرمول ریاضی در ورد، استفاده از علائم و توابع است. با این روش می توانید خودتان به صورت مستقیم نسبت به نوشتن و تایپ فرمول های مدنظر خود اقدام کنید. برای این منظور می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

فرمول ریاضی در ورد

 • در بخش Insert قسمت Symbols می بایست روی گزینه Equation کلیک کنید و پس از آن روی گزینه Insert New Equation کلیک نمایید.
 • پس از آن امکان نوشتن هر فرمول ریاضی در ورد را دارید. این امکان را دارید تا از طریق زبانه Design استفاده نمایید که به طور همزمان برای یادداشت نمودن معادلات ریاضی و فرمول های زیست و شیمی برای شما ایجاد شده است.

در زبانه Design، چند منو برای شما به نمایش در می آید که از قابلیت های هر کدام برای نوشتن فرمول ریاضی در ورد می توانید استفاده کنید. از جمله:

 • Tools: برای مشاهده فرمول های ریاضی و شیمی آماده در ورد یا امکان نوشتن فرمول های دستی
 • Conversions: برای تغییر فرمول ها و معادله های ریاضی
 • Symbols: برای انتخاب علائم و توابع ریاضی از جمله: رادیکال و انتگرال
 • Structure: به عنوان اصلی ترین بخش برای انتخاب پلتفرم های آماده. چرا که در این بخش می توانید هر یک از پلتفرم های موجود را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. سپس با توجه به اعداد و ارقام یا حروف مدنظر خویش آن ها را تغییر دهید.

بدین ترتیب با استفاده از این روش نوشتن فرمول ریاضی در ورد، می توانید از کادر باز شده در برابر خود استفاده کرده و ساختار یا فرمول مورد نظر خویش را روی آن جایگزین نمایید تا به فرمول دلخواه و مدنظر خویش دست یافته و آن را به راحتی در ورد تایپ کنید.

فرمول ریاضی در ورد به صورت دستی

 

فرمول نویسی دستی یا نوشتن فرمول ریاضی در ورد به صورت دستی

به عنوان آخرین روش آموزش نوشتن فرمول ریاضی در ورد، می توانید از روش دستی استفاده کنید. برای این روش نیز می توانید طبق مراحل گذشته عمل کرده و از زبانه Insert قسمت Symbols روی گزینه Equation بزنید و این بار روی گزینه Ink Equation کلیک کنید. بدین ترتیب می توانید با استفاده از گزینه مذکور، از امکان نوشتن فرمول دستی در ورد بهره مند شوید. برای این منظور می توانید پس از کلیک روی گزینه Ink Equation، طبق شیوه زیر عمل کنید:

نوشتن فرمول ریاضی در ورد به صورت دستی

 • کلیک کردن روی گزینه Write در باکسی که در برابر شما ظاهر می شود و نوشتن فرمول مدنظر خود. هر فرمولی را شما به صورت دستی در این باکس می نویسید؛ در قسمت بالای باکس برای شما به نمایش در می آید.
 • استفاده از گزینه Symbols برای استفاده از علائم خاص در حین نوشتن فرمول دستی. در این روش می توانید از علائم بیشتر و گسترده تری بهره مند شوید که می توانید سریعتر به هدف خود دست یابید.

بدین ترتیب می توانید ضمن نوشتن فرمول ریاضی در ورد به صورت دستی از علائم آماده هم بهره شوید تا بتوانید کل فرمول ریاضی مورد نظر خود را با وجود این علائم و توابع ها تکمیل کنید. بدین ترتیب دیگر جای هیچ گونه نگرانی در زمینه نوشتن فرمول های مختلف ریاضی و فیزیک نخواهید داشت.

 

جمع بندی

به طور کلی نوشتن فرمول ریاضی در ورد هم برای دانش آموزان و دانش پژوهان امکان پذیر است. تنها می بایست آموزش های لازم را در این راستا دید تا آن ها هم بتوانند پژوهش ها و تحقیق های خود را همانند سایر رشته ها و درس های دیگر در ورد تایپ کنند. هر چند که به طور کلی ممکن است روند تایپ علایم ریاضی در ورد یا فرمول های مختلف ریاضی و فیزیک؛ زمان بر باشد؛ اما می توانید آن ها را هم در قالب ورد تایپ نمایید. کافیست به آموزش های داده شده دقت نمایید و ما را همراهی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام