ماکرو در اکسل

ماکرو در اکسل چیست؟ نمونه ماکرو در اکسل و فعال سازی آن

در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که ماکرو در اکسل چیست؟ ماکرو چه کاربردی دارد؟ چطور Macro را در اکسل فعال و غیر فعال کنیم و در نهایت به طور کلی در مورد نحوه کار با ماکرو به شما توضیح دهیم.

 

ماکرو یا Macro در اکسل چیست؟

ماکرو برنامه ای کوچک است که به صورت مکرر قابل اجرا می باشد. ماکروهای اکسل به منظور خودکار سازی کارهای تکرار شونده و صرفه ‌جویی کردن در زمان مورد استفاده قرار می گیرند. اگر قصد دارید در برنامه اکسل تنظیماتی انجام دهید تا یک کار تکراری به‌ یک میان ‌بر تبدیل شود، می توانید از ماکرو استفاده کنید.

در واقع ماکرو یک برنامه کوچیک در اکسل است که به زبان VBA نوشته می شود و انجام یک سری کارهای تکراری را برای شما تبدیل به یک میانبر می کند تا آن کار بخصوص به صورت اتوماتیک انجام شود. فایل های اکسل که ماکرو دارند با پسوند xlsb دیده می شوند.

در صورتی که شما هم علاقه مندید بدانید، ماکرو در اکسل چیست؟ و چگونه می توان یک ماکرو در برنامه اکسل تعریف کرد، با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

مزایای ماکرو نویسی در اکسل، چرا از ماکرو استفاده کنیم؟

مهم ترین هدف استفاده از ماکرو این هست که بیشترین کار ممکن رو در کمترین زمان انجام بدیم. به طور مثال تصور کنید هر بار اطلاعاتی در قالب فایل اکسل به دست شما می رسد و شما باید کارهای مشخصی را هربار روی این اطلاعات انجام داده و به مدیرتان تحویل دهید، مثال اطلاعاتی را اضافه کنید یا قسمت های اضافی را حذف کنید.

اگر با ماکرو نویسی آشنا باشید می توانید کار کنید که هر بار با یک کلیک تمام اقدامات ثابت و همیشگی شما، روی این اطلاعات اعمال شود و به این شکل شما یک کار روتین و تکراری را با نوشتن یک ماکرو، تبدیل به یک کار ساده و آسان کردید.

در زیر به مهم ترین مزیت های ماکرو نویسی در اکسل اشاره شده است:

 • پیشگیری از انجام دادن کارهای تکراری
 • کاهش فرمول نویسی در اکسل
 • ایجاد ابزارهای بسیار کاربردی
 • تعریف توابع جدید
 • ایجاد رابط های کاربری

معایب ماکرو نویسی در اکسل

 • اجرا نمودن برنامه های VBA مستلزم نصب و اجرای اکسل می باشد.
 • پشتیبانی نکردن از خروجی exe برای استفاده های تجاری

 

چگونه فایل های ماکرو دار را بشناسیم؟

همانطور که می‌دانید، پسوند هر فایل نشان دهنده نوع آن فایل است. در صورتی که پسوند یک فایل اکسل به صورت xlsm باشد، به این معنی است که آن فایل دارای ماکرو می باشد. همچنین، اگر همراه آیکون یک فایل اکسل علامت ⚠ باشد، یعنی فایل دارای ماکرو است. توجه داشته باشید، فایل هایی با پسوند xlsx هرگز ماکرو ندارد.

 

فایل های دارای ماکرو در اکسل

 

فعال‌ نمودن قابلیت ماکرو در اکسل

برای فعال کردن ابزارهای ماکرو و VBA باید به زبانه Developer بروید. به طور پیش ‌فرض این ابزارها مخفی hidden هستند. بنابراین، ابتدا باید تب Developer را در برنامه اکسل خود فعال‌ نمایید. برای سفارشی نمودن نوار، مراحل گفته شده در زیر را انجام دهید:

 1. روی نوار راست کلیک کرده و گزینه Customize the ribbon را انتخاب نمایید.
 2. از قسمت Customize the Ribbon گزینه Developer را تیک دار کنید.

 

فعال نمودن ماکروی یک فایل در Excel

پس از باز کردن فایل اکسل در قسمت بالای نوار فرمول، پیغامی ظاهر می شود. برای فعال نمودن ماکروی فایل کافی است، Enable Content را کلیک نمایید. با این کار شما اجازه دارید ماکرو را اجرا یا Run کنید. در صورتی که یک مرتبه ماکروی فایل اکسل را فعال نمایید، بعدا لازم نیست که دوباره آن را فعال نمایید.

 

فعال نمودن ماکروی یک فایل در Excel

 

دلیل نمایش داده نشدن پیغام هشدار فعال کردن ماکرو چیست؟

ممکن است برنامه Excel شما به این صورت تنظیم شده باشد. در واقع در اکسل می توان نحوه رفتار با یک فایل ماکرو دار را تعیین نمود. در سیستم شما گزینه «هرگز ماکرویی را فعال نکن و هشدار نده» فعال می باشد.

 

تصویر پیغام هشدار فعال کردن ماکرو

 

برای تغییر دادن تنظیم فوق مسیر زیر را طی کنید:

“File –> Excel Options –> Trust Center –> Trust Center Setting –> Macro Setting”

و گزینه «ماکرو رو فعال نکن اما هشدار را نشان بده» را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید، در صورتی که یک فایل ماکرو دار را در حالت xlsx ذخیره نمایید، ماکروی فایل به طور کامل حذف خواهد شد. البته برنامه اکسل، قبل از حذف یک پیغام هشدار به شما نشان خواهد داد.

 

فعال سازی دکمه ماکرو در اکسل

 

ماژول در ماکرونویسی چیست؟

ماژول به صفحه ای گفته می شود که در آن کدهای ماکرو نویسی درج می شوند. در واقع، برای ماکرو نویسی نیاز به صفحه ای به نام ماژول خواهیم داشت. در این خصوص می توانید در دوره های ماکرونویسی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

چرا ماکرو نیاز به فعالسازی دارد؟

ماکرو یک برنامه به حساب می آید و امکان دارد بر روی سیستم شما کارهای مخربی انجام دهد. بنابراین، برنامه اکسل فایل‌ هایی که ماکرو دارند را به صورت بلاک شده باز می‌کند و تنها پس از فعال شدن ماکرو می توان برنامه را اجرا کرد. در واقع تا ما اجازه ندهید، بخش ماکرو در یک اکسل دارای ماکرو اجرا نخواهد شد تا سیستم شما در امان باشد.

 

نحوه ضبط ماکرو در اکسل

اکنون که developer بر روی نوار ظاهر شده است، می توانید شروع به ضبط ماکرو نمایید. برای ضبط ماکرو در اکسل کافی است مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. از تب Developer، گروه Code گزینه Record macro button را انتخاب کنید.
 2. پس از ظاهر شدن کادر Record Macro برای ماکروی خود نامی درج کرده و کلید میان ‌بری که قرار است برای فعال کردن ماکرو استفاده شود را درج نمایید، سپس Ok را کلیک کنید.

مراحلی که از این پس انجام می دهید توسط ماکرو ضبط خواهد شد.

 1. در این مرحله هدرها را اضافه کنید و با چند رنگ دلخواه قالب‌ بندی نمایید و در آخر به برگه توسعه‌ دهنده بروید و گزینه توقف را کلیک کنید.

ماکروی شما کلیه مراحل انجام شده را ضبط کرده است. شما به راحتی می‌توانید، مراحل تعریف شده در ماکرو را با کلید میان ‌بری که در کادر Record Macro درج کرده اید، انجام داده و اجرا نمایید.

 

آموزش تصویری نحوه ضبط ماکرو در اکسل

 

تعریف دکمه برای اجرای macro در Excel

شما می‌توانید یک دکمه‌ در اکسل تعریف کنید که با کلیک بر روی آن ماکروی شما اجرا شود. برای این کار کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به قسمت illustrations > Shapes رفته و یک شکل دلخواه برای دکمه خود انتخاب کنید.
 2. همینطور، برای تعریف دکمه می‌توانید به تب Developer > Insert > Form Controls، رفته و دکمه ماکرو را تعریف نمایید.
 3. در این مرحله روی شکل کلیک راست‌ کرده و گزینه Add text را انتخاب کنید و عنوان دکمه را درج نمایید.
 4. دوباره بر روی شکل راست کلیک راست نمایید و گزینه Assign Macro را کلیک کنید.
 5. ماکروی خود را انتخاب کرده و گزینه Ok را کلیک نمایید.

از این پس برای فعال و اجرا کردن ماکرو کافی است بر روی دکمه ای که تعریف کرده اید کلیک نمایید.

 

مشاهده ماکروهای تعریف شده در اکسل

برای مشاهده نمودن کلیه ماکروهای موجود در اکسل خود مراحل زیر را انجام دهید:

 1. گزینه View Macro را کلیک نمایید.

۲- کلیه ماکروهای ذخیره شده در اکسل شما در این پنجره لیست شده اند. برای اجرای هر یک از ماکروها کافی است، آن را از وسط پنجره انتخاب نموده و اجرا نمایید.

 1. در مرحله بعد ویرایشگر کد VBA باز خواهد شد.

نیاز نیست برای ماکروی خود کد VBA نوشته یا کد نوشته شده را ویرایش نمایید. برنامه اکسل به صورت اتوماتیک هر خط کد را مطابق کلیدهایی که ثبت شده است و کلیک ‌هایی که توسط ماوس کلیک شده را ایجاد می ‌کند.

 

اجرای Macro در اکسل

در صورتی که قصد اجرای Macro در برنامه اکسل را دارید کافی است، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دکمه Macros را از منوی Developer انتخاب کنید.
 2. در پنجره Macro گزینه Columns Hide را کلیک کنید و گزینه Run را انتخاب نمایید.

ماکرو اعمالی که از قبل ثبت شده است را اجرا می کند و ستون‌ هایی که ضرورت ندارد را پنهان خواهد کرد. توجه داشته باشید، برای اجرای ماکرو در اکسل می‌توانید از نوار View نیز اقدام نمایید.

 

غیر فعال‌ نمودن ماکرو در برنامه اکسل

به صورت پیش ‌فرض برنامه اکسل برای غیرفعال کردن ماکروها از اعلان استفاده می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند، به ‌صورت دستی آن را فعال نمایند. در صورتی که قصد غیرفعال کردن کلیه ماکروهای اکسل را بدون هیچ گونه اعلانی دارید، کافی است اولین مورد را در قسمت Trust Center انتخاب نمایید.

برای این کار کافی است از منوی File > Options را انتخاب کنید. سپس، از سمت چپ گزینه Trust Center را کلیک کرده و تنظیمات Trust Center را انتخاب نمایید. از منوی سمت چپ تنظیمات مربوط به ماکرو را کلیک نموده سپس Disable all macros without notification را انتخاب کرده و در نهایت دکمه OK را کلیک نمایید. به این ترتیب شما موفق به غیرفعال کردن ماکرو در اکسل خواهید شد.

 

حذف ماکرو در اکسل

در صورتی که قصد حذف نمودن Macro در اکسل را دارید، مراحل گفته شده در زیر را دنبال کنید:

از منوی Developer، گزینه Macros را انتخاب کنید. در لیستی که نمایش داده می شود، ماکرویی که قصد دارید حذف نمایید را انتخاب کنید و دکمه حذف را کلیک نمایید.

 

علت اجرا نشدن ماکرو در اکسل

به دلایل مختلفی ممکن است macro در اکسل اجرا نشود. برای رفع این مشکل کافی است، تنظیمات مربوط به ماکرو را در قسمت Trust Center به صورت زیر تغییر دهید:

از منوی File گزینه Trust Center، سپس گزینه Trust Center Settings را انتخاب نمایید. در قسمت Trust Center، بر روی تنظیمات مربوط به ماکرو کلیک کرده، سپس موارد مورد نظر را انتخاب کنید و OK را کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام