مشاغل و بازار کار icdl

بازار کار مدرک icdl و هر آنچه باید از استخدام با مدرک icdl بدانید!

icdl یک مدرک جهانی در دنیای کامپیوتر است که یک دوره با سرفصل های مشخص و استاندارد برای آن وجود دارد که افراد با طی کردن آن و دریافت مدرک، به عنوان فردی که توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهای آن را دارد شناخته می شوند. در این مطلب قرار است صرفا به بازار کار مدرک icdl بپردازیم و بررسی کنیم که افراد بعد از دریافت این مدرک چه جایگاهی در بازار کار خواهند داشت، برای شناخت بیشتر icdl می توانید به مطلب icdl چیست مراجعه کنید.

 

بازار کار مدرک icdl در ایران

ابتدا بیاید ببینیم منظور از بازار کار مدرک icdl چیست. فردی که مدرک icdl دریافت می کند به این معنی است توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهای اصلی آن از جمله ورد، اکسل، پاورپوینت و… را آموخته است و می تواند به راحتی کارهای شخصی و اداری را با کامپیوتر انجام دهد.

پس وقتی گفته می شود بازار کار مدرک icdl در واقع یعنی بازار کار برای افرادی که این مهارت را دارند و می توانند به راحتی کارهای شخصی و کاری را با کامپیوتر انجام دهد، مسلما این یک مهارت عمومی کامپیوتر است که البته کاملا ضروری است اما یک مهارت خیلی تخصصی محسوب نمی شود.

به همین دلیل بازار کار نسبتا خوبی دارند اما این بازار کار تخصصی نیست و به همین جهت متقاضیان زیادی هم دارد اما شما برای قرار گیری در میان همین متقاضیان و رقبا باید مدرک icdl را داشته باشید تا بتوانید وارد این رقابت شده و برای موقعیت های شغلی مورد نظر اقدام کرده و رقابت کنید.

مشاغلی که با مدرک icdl می توان برای آنها اقدام کرد معمولا در قالب کارمند اداری هستند. به طور مثال کارمند منابع انسانی، کارمند امور مالی، کارمند دفتر پیشخوان، منشی، کارمند فروش و… که البته برای برخی از این مشاغل باید علاوه بر مدرک icdl تخصص هایی هم در مورد شغل مورد نظر داشته باشید، مثلا به عنوان کارمند مالی باید علاوه بر داشتن مدرک icdl به امور مالی هم مسلط باشید، در چنین شرایطی داشتن مدرک icdl شما را نسبت به رقبا جلو می اندازد.

مدرک icdl برای استخدام

بازار کار مدرک ICDL در جهان

مدرک icdl و مشاغل مرتبط با آن مختص ایران نیست و در تمام کشورهای دنیا دقیقا به همین شکل است. آنجا هم داشتن مدرک icdl بسیار کمک کننده است و از نظر نوع مشاغل هم دقیقا همین سبک مشاغل مرتبط با icdl که در ایران وجود دارد در خارج از کشور هم دیده می شود و آنجا هم یک کارمند اداری، یک منشی، یک مسئول فروش باید مدرک icdl داشته باشد. در خصوص مدرک بین المللی و مهاجرت با مدرک icdl این مطالب را مشاهده کنید.

 

با مدرک ICDL کجا میتوان کار کرد؟

مدرک و دوره icdl یک مهارت عمومی و البته ضروری کامپیوتر است. مشاغل مرتبط با icdl معمولا مشاغلی هستند که در آن نیاز است فرد مورد نظر در سطح عمومی توانایی کار با کامپیوتر، ویندوز و نرم افزارهای عمومی آن از جمله ورد و اکسل را داشته باشد. مشاغل اینچنینی معمولا مشاغل تخصصی نیستند و از نوع مشاغلی مانند منشی، کارمند اداری، کارمند فروش و.. هستند.

البته در خیلی از موقع این مشاغل در زمینه ای غیر از آی تی تخصصی هستند اما به مهارت های عمومی کامپیوتر نیاز دارند مانند کارمند امور مالی، کارمند حسابداری و کارمند منابع انسانی که هر کدام تخصص های جدایی هستند که به یک سطح از مهارت عمومی کار با کامپیوتر نیاز دارند و به همین دلیل در توضیحات این مشاغل نیاز به مدرک icdl ذکر می شود.

مدرک icdl برای سازمان ها

بازار کار icdl در سازمان های دولتی چطور است؟

به جرات می توان گفت که در سازمان های دولتی برای تمامی مشاغلی که به نوعی نیاز به کار با کامپیوتر در آنها وجود دارد، مدرک icdl به عنوان یکی از شرایط احراز شغل ذکر می شود. به طور مثال کارمند امور اداری، کارمند کارگزینی، کارمند منابع انسانی، کارمند امور مالی و… همگی نیاز به کار با کامپیوتر دارند و لازم است که مهارت های icdl را داشته باشند و اگر در بدو استخدام هستند نیاز است که مدرک icdl را هم دریافت کنند. در خصوص دریافت مدرک می توانید به مطلب هزینه مدرک icdl مراجعه کنید.

 

با دریافت مدرک icdl چه مهارت هایی کسب می کنیم؟

به طور کلی فردی که مدرک icdl را دریافت می کند مهارت کار با کامپیوتر، ویندوز و نرم افزارهای مرتبط با آن را کسب می کند و می تواند به راحتی کارهای شخصی و اداری را با کامپیوتر انجام دهد. این کلیت مهارتی است که بعد از طی کردن دوره icdl و دریافت مدرک آن کسب می کنید. اگر می خواهید به جزئیات با دوره icdl و سرفصل های آن آشنا شوید می توانید به مطلب icdl چیست مراجعه کنید.

جمله در مورد اهمیت دوره icdl

آیا مدرک icdl تنها برای پیدا کردن کار به درد می خورد؟

اگرچه اصلی ترین کاربرد داشتن مدرک icdl در پیدا کردن کار است چرا که سازماهای خصوصی و دولتی در خیلی از موقعیت های شغلی خود شرط داشتن مدرک icdl را لحاظ می کنند اما در حقیقت داشتن دانش icdl و یادگیری مباحث آن در عمل شما را در کار با کامپیوتر توانمند می کند و این توانمندی علاوه بر پیدا کردن کار بلکه در خیلی از مراحل زندگی از جمله انجام کارهای شخصی، ارتقای شغلی، مدیریت کسب و کار شخصی و… هم می تواند مفید باشد، در واقع امروز داشتن توانمندی کار با کامپیوتر همانند داشتن سواد خواندن و نوشتن ضروری است.

 

چقدر طول می کشد تا مدرک icdl دریافت کنیم؟

برای دریافت مدرک icdl در درجه اول نیاز است که به مباحث و سرفصل های دوره icdl مسلط باشید که معمولا افراد از طریق طی کردن یک دوره icdl مهارت های لازمه را کسب می کنند، برخی برای صرفه جویی در وقت دوره های آنلاین را ترجیح می دهند. وقتی به هر شکل به مباحث دوره مسلط شدید و در عمل آموختنی ها را یاد گرفتید، می توانید برای دریافت مدرک اقدام کنید که در حالت نرمال بعد از طی کردن دوره یک مدرک از آموزشگاه مورد نظر دریافت می کنید که البته در همه جا معتبر نیست و به همین دلیل افراد برای شرکت در آزمون icdl فنی حرفه ای اقدام می کنند.

اینکه چقدر طول می کشد تا مدرک icdl را دریافت کنید در اصل بیشتر به این بستگی دارد که شما در چه مدت زمانی مباحث را می آموزید، بعد از یاد گرفتن مباحث احتمالا در حدود 1 الی 2 ماه می توانید مدرک را دریافت کنید.

 

چطور فرصت های شغلی با مدرک icdl را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن فرصت های شغلی متناسب با مدرک icdl می توانید از سایت های کاریابی استفاده کنید. یکی از سایت هایی که ما توصیه می کنیم سایت جابینجا هست.

می توانید وارد این سایت شوید و در قسمت موقعیت های شغلی از فیلتر icdl استفاده کنید، به این شکل موقعیت های شغلی که نیاز به مدرک icdl دارند برای شما نمایش داده می شوند، همچنین می توانید فیلتر شهر را هم فعال کنید تا موقعیت های شغلی در شهر مورد نظر شما نمایش داده شود.

لیست مشاغل icdl

 

آیا تن‌ها با داشتن مدرک ICDL می‌توان وارد بازار کار شد؟

برای برخی از مشاغل که تخصصی نیستند و تنها نیاز به توانایی کار با کامپیوتر دارند، بله داشتن مدرک icdl کافی است. مشاغلی مانند منشی، کارمند فروش، متصدی ورود اطلاعات، کارمند اداری و… از جمله این مشاغل هستند. اما برای برخی مشاغل داشتن مدرک icdl تنها یک شرط لازم است و کافی نیست. مشاغلی مانند کارمند حسابداری، کارمند اموری مالی، کارمند منابع انسانی، کارمند آزمایشگاه و… همگی نیاز به تخصص های مرتبط با خود دارند و داشتن مدرک icdl تنها یک شرط لازم است.

 

مزیت داشتن مدرک icdl در پیدا کردن شغل

فردی که مدرک icdl خود را دریافت کرده است قطعا یک دوره icdl را به صورت حضوری، غیر حضوری یا حتی خود آموز طی کرده است و سرفصل های لازمه را آموزش دیده است. داشتن مدرک icdl به این معنی است که فرد توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهای مرتبط را دارد و به راحتی می تواند کارهای شخصی و کاری را با کامپیوتر انجام دهد.

حالا خودتان را جای فرد استخدام کننده بگذارید، آیا بین فردی که این مهارت را دارد و مدرک آن را هم دریافت کرده است و فردی که نه مدرک دارد و نه توانایی انجام کار با کامپیوتر، تفاوتی قایل نمی شوید؟

در حقیقت کارفرمایان در مشاغل اداری، آموزشی و بسیاری از نقش‌های فنی سطح ابتدایی اغلب داوطلبانی را ترجیح می‌دهند که مهارت‌های کامپیوتری ثابت شده داشته باشند و مسلما در صورت استخدام این افراد، آنها حقوق بهتری نسبت به کسانی که این مهارت ها را ندارند دریافت می کنند و همچنین شانس رشد بیشتری در سازمان دارند.

اهمیت دوره icdl

مشاهده دوره icdl رونق آکادمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام