سرفصل های دوره icdl استاندارد

سرفصل های دوره icdl مطابق استانداردهای ایران و جهان

icdl یکی از مهم‌ترین دوره‌های آموزشی و البته بین المللی فناوری اطلاعات است که افراد با طی کردن این دوره، 7 مهارت پایه ای و اساسی فناوری اطلاعات را که برای انجام اموری شخصی و اموری کافی بسیار ضروری است را می آموزند، دقیقا به همین دلیل به این دوره، دوره مهارت های هفتگانه کامپیوتر هم گفته می شود.

هدف این مدل آشنایی شما با سرفصل های دوره icdl است. اینکه دقیقا در این دوره به چه مباحثی پرداخته می شود و منظور از مهارت های هفتگانه کدام مهارت ها هستند، همگی در ای مطلب تشریح شده است.

 

 

سرفصل های دوره icdl چیست؟

همانطور که پیش از این نیز ذکر کردیم، آموزش های دوره icdl شامل 7 مهارت مهم کامپیوتری می‌شود که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

مفاهیم کاربردی فناوری اطلاعات (IT)

از جمله مهم‌ترین مهارت های دوره icdl، فناوری اطلاعات یا آی تی است. در این بخش دانشجویان مفاهیم پایه‌ای فناوری اطلاعات، نحوه کار با نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای گوناگون، شبکه‌های اطلاعاتی و غیره را آموزش می‌بینند.

سیستم ویندوز (Windows)

ویندوز متداول‌ترین سیستم عامل حال حاضر است که اغلب افراد برای رسیدگی به کارهای خود از آن استفاده می‌کنند. در بخش دوم آموزش های دوره icdl، کاربران با شیوه استفاده از ویندوز، مدیریت فایل‌ها، تغییر تنظیمات و غیره آشنا می‌شوند. در حال حاضر بخش عمده‌ای از آموزش‌های این دوره شامل ویندوز 7 و 10 می‌شود.

صفحه گسترده (Excel)

از دیگر سرفصل های دوره icdl می‌توان به اکسل اشاره کرد. به‌صورت کلی اکسل یا صفحه گسترده از مهم‌ترین برنامه‌های آفیس است که برای انواع مشاغل نیز کاربرد دارد؛ از این رو آموزش آن را در مهارت‌های هفت گانه آی سی دی ال قرار داده‌اند. در این بخش مفاهیم مختلفی چون جدول‌بندی، قالب‌بندی، حسابرسی، فرمول‌نویسی ریاضی و غیره را به افراد آموزش می‌دهند.

واژه‌پرداز (word)

Word یکی دیگر از نرم‌افزارهای اصلی آفیس و از عناوین دوره icdl است. در این قسمت دانشجویان با مفهوم پردازش متن در این برنامه و چگونگی استفاده از آن آشنا می‌شوند. بعد از یادگیری این برنامه، همه افراد می‌توانند متون خود را تدوین، تنظیم و چاپ نمایند.

اینترنت و روش جست‌وجو (Internet)

همانطور که می‌دانید اینترنت بخش جداناپذیر زندگی امروز بشر است؛ از این رو یکی از عناوین دوره icdl را به آن اختصاص داده‌اند تا کاربران بتوانند نحوه درست استفاده از این قابلیت را فرا بگیرند. در این قسمت مفهوم کلی اینترنت، شیوه‌های سرچ و جست‌وجو، نحوه ارسال پست الکترونیکی و غیره به دانشجویان تدریس می‌شود.

پاورپوینت ( Powerpoint)

نرم‌افزار پاورپوینت از دیگر سرفصل های دوره icdl است که از طریق آن می‌توان مطالب گوناگون را به گروه‌های خاصی ارائه کرد. از آنجایی که اغلب دانشجوها در دوران تحصیل خود به این نرم‌افزار نیاز پیدا می‌کنند، آموزش آن را نیز در مطالب ای سی دی ال قرار داده‌اند.

اکسس (Access)

در آخرین فصل دوره icdl نیز به آموزش اکسس می‌پردازند تا دانشجویان نحوه ورود داده‌ها به پایگاه داده و مدیریت آن‌ها را یاد بگیرند. برای مشاهده سرفصل های بین المللی می توانید به سایت ecdl مراجعه کنید.

اهمیت دوره icdl

دریافت مدرک icdl

بعد از آموزش مهارت های دوره icdl، دانشجویان باید در آزمون مخصوص این کورس شرکت و مدرک رسمی خود را دریافت نمایند. زمان برگزاری این امتحان برای هرشخص متفاوت است؛ زیرا افراد بعد از گذراندن دوره باید نام خود را در پرتال سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای ثبت کنند تا تاریخ تست آن‌ها مشخص شود. اغلب آموزشگاه‌ها یک هفته قبل از آغاز تست، کارت ورود به جلسه را نیز به دانش‌پذیران تحویل می‌دهند.

افرادی که قصد ندارند سرفصل های دوره icdl را از طریق آموزشگاه‌های سطح شهر خود آموزش ببینند، امکان یادگیری مطالب به‌صورت خودآموز را نیز دارند. این افراد بعد از اتمام آموزش‌های خود به سایت فنی‌وحرفه‌ای کشور مراجعه کرده و یکی از تاریخ‌های تست را انتخاب و در آن شرکت می‌کنند. در نهایت اگر به تمامی سوالات پاسخ درست بدهند، مدرک icdl به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای آزمون:

  • 1 قطعه عکس 4*3
  • فتوکپی کارت‌ ملی
  • ثبت‌نام در پرتال ویژه فنی‌و‌حرفه‌ای
  • پرداخت هزینه لازم و ارائه فیش تسویه حساب

این نکته را به خاطر داشته باشید که شرایط آموزشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ درواقع نحوه شرکت و امتحان دانشجویان به آموزشگاهی که در آن دوره را طی می‌کنند بستگی دارد. به همین خاطر است که اغلب توصیه می‌شود برای یادگیری سرفصل های دوره icdl به دنبال بهترین مجموعه باشید.

روند برگزاری آزمون icdl

آزمون icdl دارای دو مرحله تئوری و عملی است. امتحان تئوری از پرسش‌های گوناگون تشکیل شده که دانشجویان می‌توانند با پاسخ به آن‌ها امتیاز مورد نظر را دریافت کنند. باید بدانید این تست کتبی، به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و افراد برای قبولی در آن باید حداقل نمره 50 را دریافت نمایند.

آزمون عملی نیز شامل کارهای مختلفی می‌شود که دانشجویان باید به درخواست کارشناس مربوطه آن‌ها را انجام دهند. حداقل نمره قبولی این مرحله 70 است. از آنجا که تست عملی یک ماه بعد از امتحان کتبی برگزار می‌شود؛ متقاضیان می‌توانند میزان آمادگی خود را بالا ببرند و با کمک گرفتن از تجربه پذیرفته‌شدگان قبلی استرس‌شان را کاهش دهند. (افرادی که نمره قبولی را کسب نکردند امکان ثبت‌نام دوباره دارند؛ یعنی می‌توانند در آزمون بعدی شرکت کنند تا مدرک icdl را دریافت نمایند)

مدرک icdl برای استخدام

ضرورت یادگیری icdl  و سرفصل های آن

بسیاری از افراد از ضرورت شرکت در کورس icdl آگاه نیستند؛ از این رو در این قسمت قصد داریم به مزایای مهم این دوره اشاره کنیم.

مدرکی بین‌المللی

مدرک icdl، بین‌المللی است و در تمام کشورهای دنیا ارزش و اعتبار دارد. با توجه به این موضوع باید بدانید که این دوره همیشه برای شما کاربرد است.

افزایش سواد کامپیوتری

در گذشته مبانی کامپیوتر اهمیت چندانی نداشتند؛ زیرا همه کارها به‌صورتی دستی انجام می‌شد؛ اما حالا همه افراد در تمام مراحل زندگی خود (دانش‌آموزی تا دانشجویی، استخدام و غیره) باید از علم کامپیوتر برخوردار باشند؛ زیرا این تنها راه موفقیت آن‌ها است.

استخدام راحت‌تر

افرادی که به دنبال استخدام در سازمان‌ها و نهادهای دولتی هستند با کمک مدرک icdl راحت‌تر به هدف خود دست می‌یابند. حتی کارمندان قدیمی هم می‌توانند با یادگیری سرفصل های دوره icdl به جایگاه شغلی بالاتری دست پیدا کنند.

تفاوتی ندارد که به دنبال مهاجرت تحصیلی باشید یا کاری؛ درهرحال با این مدرک، ویزای خود را به‌نحو ساده‌تری دریافت می‌کنید.

 

چرا کارفرمایان به دنبالی کارمندی مسلط به مهارت‌های icdl هستند؟

دلایل زیر باعث می‌شود کارفرمایان همیشه به دنبال چنین افرادی باشند:

  • دانش icdl به معنی تسلط بر مهم‌ترین بخش‌های کامپیوتر است؛ پس با این اوصاف افرادی که از این مدرک برخوردارند، سطح سواد بیشتری نسبت به افراد معمولی دارند.
  • تسلط بر امور فناوری، هزینه استارتاپ‌ها را کاهش می‌دهد؛ از این رو اغلب کارفرمایان به دنبال چنین کارمندانی هستند.
  • کارمندانی که این مدرک را دریافت کرده‌اند، به پیشرفت سریع‌تر کسب‌وکارها کمک بزرگی می‌کنند.
  • کمک به نرخ بازگشت سرمایه اولیه بیزینس‌ها

جالب است بدانید دانش icdl باعث می‌شود کسب‌وکارهای سنتی نیز میزان بهره‌‌وری بیشتری داشته باشند و حتی روند آن‌ها به تدریج از حالت‌های سنتی خارج شود؛ بنابراین مدرک این دوره برای هرکاری لازم است.

 

توصیه ما به شما

احتمالا بعد از مطالعه این مقاله به اهمیت یادگیری سرفصل های دوره icdl پی برده‌اید؛ با این حال لازم است تاکید کنیم که تمام مردم جهان به این کورس آموزشی نیاز دارند. حتی اگر یک خانم خانه‌دار باشید با کمک مهارت‌های icdl می‌توانید به پیشرفت بیشتر فرزندان خود کمک کنید یا از منزل به کسب درآمد بپردازید. فراموش نکنید یک آموزشگاه و مربی خوب در میزان کسب سواد شما تاثیر زیادی دارد؛ پس به دنبال آموزشگاه یا سایت معتبر برای یادگیری این دوره مهم و ارزشمند باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام