مدرک icdl فنی حرفه ای برای مهاجرت

مهاجرت با مدرک icdl بین المللی و هر آنچه که باید از دریافت این مدرک بدانید

این مطلب در خصوص نکاتی که برای مهاجرت با مدرک icdl لازم است بدانید نگارش شده است اما بهتر است همین ابتدا در نظر داشته باشید که داشتن مدرک icdl لزوما به معنی پیدا کردن کار در خارج از کشور نیست، مهاجرت با مدرک icdl به این معنی نیست که اگر مدرک icdl بگیرید می توانید برای مهاجرت اقدام کنید.

در حقیقت کاملا به موقعیت شغلی مد نظر شما بستگی دارد، ممکن است شغلی در خارج از کشور پیدا کنید که صرفا با مدرک icdl و مهارت های آن، شما را بپذیرند در حالی که در شرکتی دیگر این تنها یکی از شرایط استخدام باشد.

در ایران هم به همین شکل است، داشتن مدرک icdl می تواند به استخدام شما کمک کند اما به این معنی نیست که شما با مدرک icdl شرایط کافی برای هر موقعیت شغلی را دارید، برخی مشاغل را صرفا با مهارت و مدرک icdl می توانید به دست آورید اما برای به دست آوردن برخی مشاغل دیگر به تخصص های دیگری هم نیاز دارید.

 

دوره و مدرک icdl چیست؟

در خصوص اینکه دوره icdl چیست و مدرک آن به چه دردی می خورد، می توانید به دو مطلب ICDL چیست چیست و مدرک icdl مراجعه کنید، در این دو مطلب به طور مفصل هر آنچه که لازم است را توضیح داده ایم.

 

اما به طور کلی icdl مخفف عبارت International Computer Driving License بوده و به معنای گواهینامه بین‌المللی کاربردی کامپیوتر است. این دوره به‌طور تخصصی به تقویت مهارت‌های هفت‌گانه کار با رایانه‌ها و نرم‌افزارهای پرکاربرد آن می‌پردازد. این ۷ مهارت عبارت‌اند از:

 1. Windows: آشنایی با سیستم‌عامل‌های ویندوز و نحوه کار با آن‌ها
 2. IT: آشنایی با مفاهیم اساسی و پایه حوزه Information Technology  یا فناوری اطلاعات
 3. Internet: آشنایی اولیه و ابتدایی با اینترنت و جهان ارتباطات
 4. Word: آموزش نحوه کار با نرم‌افزار Word یا واژه‌پرداز (این نرم‌افزار یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای رایانه‌ای حال حاضر جهان است)
 5. Exel: آموزش نحوه کار با نرم‌افزار Exel یا صفحه گسترده (اکسل مهم‌ترین نرم‌افزارهای حسابداری، رسم نمودار و پردازش داده جهان به شمار می‌آید)
 6. Access: آموزش نحوه کار با نرم‌افزار Access یا نرم‌افزار پایگاه جمع‌آوری داده‌ها
 7. Power Point: آموزش نحوه کار با Power Point یا ارائه مطلب (نرم‌افزار پاورپوینت از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای اداری، شرکتی و دانشگاهی به شمار می‌آید که به بهترین شکل ممکن می‌توان از آن برای ارائه مطالب مختلف بهره برد)

گواهینامه‌ای بین‌المللی برای کاربری رایانه است که توسط بنیاد ECDL ارائه شده و دریافت آن به معنی رسیدن به درجه‌ای از مهارت در کار با رایانه است که فرد توانایی‌های اصلی و مهارت‌های مقدماتی کار با رایانه را دارد.

 

 

همه چیز درباره مدرک آی سی دی ال

دریافت مدرک icdl در ایران چه مزیتی دارد؟

وقتی مدرک icdl دریافت می کنید در درجه اول به این معنی است که شما یک دوره icdl را سپری کرده اید، مباحث لازم را یاد گرفته اید و به صورت عملی توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهایی که در دوره icdl تدریس شده اند را دارید، پس اولین مزیت دریافت مدرک در حقیقت یادگیری و کسب مهارت است.

اما در مورد مدرک icdl، باید بدانید که خیلی از شرکت های خصوصی و دولتی در ایران، داشتن مدرک icdl و داشتن مهارت های icdl را از شروط لازم برای استخدام می دانند. به همین جهت داشتن مدرک icdl معتبر، شانس استخدام شما را در مقابل خیلی از کارجویان افزایش می دهد. این دقیقا اصلی ترین دلیل دریافت مدرک icdl در ایران و البته در جهان است. در دوره icdl در 7 بخش اصلی به شما آموزش داده می شود  که به همین جهت، به آن مهارت های هفتگانه کامپیوتر هم گفته می شود.

 

کدام مدرک icdl معتبرتر است؟

به طور کلی دو نوع مدرک icdl وجود دارد، مدرک آموزشگاهی icdl و مدرک فنی حرفه ای icdl که با توجه به نیازتان باید به دنبال یکی از آنها باشید. مدرک آموزشگاهی به این شکل است که شما در هر آموزشگاهی چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری دوره icdl را بگذرانید، یک مدرک از طرف آموزشگاه به شما ارایه می شود، این مدرک بی ارزش نیست اما این احتمال وجود دارد که خیلی از نهادها آن را قبول نداشته باشید. اما مدرک icdl فنی حرفه ای در تمام ایران و حتی در صورت ترجمه در تمام دنیا قابل ارایه است.

مدرک icdl برای سازمان ها

آیا مدرک icdl در خارج از ایران هم اعتبار دارد؟

اینکه آیا مدرک icdl در خارج از ایران اعتبار دارد یا خیر، کاملا به این موضوع بستگی دارد که مدرک را از کجا دریافت کرده اید، در خصوص مدرک icdl فنی حرفه ای می توانم به شما بگویم که بله، در صورت طی کردن مراحل ترجمه، مدرک فنی حرفه ای شما می تواند در خارج از کشور هم اعتبار داشته باشد. اما باید در نظر داشته باشید که داشتن مدرک icdl به معنی شرایط کافی برای به دست آوردن شغل در خارج از کشور نیست و مسلما شما باید در کنار مدارک لازم، سابقه کار لازم را هم داشته باشید.

 

چطور مدرک icdl بین المللی دریافت کنیم؟

برای دریافت مدرک بین المللی icdl می توانید به دو شکل عمل کنید. در حالت اول اگر مدرک شما از سازمان فنی حرفه ای باشد می توانید مراحل ترجمه مدرک را طی کردن و از آن در خارج از کشور هم استفاده کنید البته بهتر است که بررسی کنید که آیا مدرک فنی حرفه ای در کشور مد نظر شما اعتبار دارد یا خیر، هرچند که در بیشتر کشورها معتبر است. راه دیگر این است که در آزمون بین المللی و جهانی آن شرکت کنید دقیقا همان کاری که کارجویان در سایر نقاط جهان انجام می دهد و در آزمون های بنیاد icdl شرکت می کنند.

همانطور که می دانید گواهینامه­‌ی بین‌المللی کاربری کامپیوتر یا به عبارتی ICDL که مخفف کلمات International Computer Driving Licence می­‌باشد با عنوان گواهینامه اروپایی کاربری کامپیوتر یا ECDL نیز شناخته می‌شود، گواهینامه‌ای بین‌المللی برای کاربری رایانه است که توسط بنیاد ECDL ارائه شده و دریافت آن به معنی رسیدن به درجه‌ای از مهارت در کار با رایانه است که فرد توانایی‌های اصلی و مهارت‌های مقدماتی کار با رایانه را دارد.

نکته­‌ی دیگری که لازم است به آن به صورت ویژه توجه شود این موضوع است که شرکت در دوره‌ی ICDL به صورت حضوری و یا آنلاین هیچ گونه تفاوتی در ارزش مدرک دریافتی ندارد و صرفا اخذ مدرک ICDL از سوی سازمان فنی و حرفه­‌ای کشور کفایت می‌­کند.

تصویر مدرک icdl

دریافت مدرک icdl بین المللی چه مزایایی دارد؟

با دریافت مدرک icdl بین المللی زمینه‌های پذیرش تحصیلی، استخدام در اداره‌ها و… تنها به موارد موجود در ایران محدود نمی‌شود و می‌توانید به کمک آن برای اخذ جایگاه‌های مهم شغلی و تحصیلی بین‌المللی نیز اقدام کنید. ازجمله مهم‌ترین مزایای دریافت مدرک icdl جهانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • این مدرک مقدمه‌ای برای ورود به جامعه آموزشی و اطلاعاتی بین‌المللی تلقی می‌شود.
 • با ارائه آن می‌توانید جایگاه شغلی خود را در زمینه‌های مختلف ارتقا بدهید.
 • با شرکت در دوره‌های icdl بین المللی می‌توانید مهارت‌‌های خود را درزمینه کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای رایانه‌ای ازجمله آفیس ارتقا داده و به‌روز کنید.
 • این مدرک یکی از قابل‌استنادترین و معتبرترین مدارک مورد پذیرش اداره‌ها و شرکت‌ها و دانشگاه‌های داخلی و خارجی به‌شمار می‌آید. درواقع، مدرک icdl برای مهاجرت گزینه‌ای بسیار مناسب تلقی می‌شود.
 • در بعضی از دانشگاه‌ها (بسته به رشته تحصیلی و شرایط دیگر) می‌توان از این مدرک برای تطبیق واحد‌های مختلف استفاده کرد.
 • مدرک icdl بین المللی در تمامی کشورها پذیرفته شده است.
 • شرکت در آزمون این دوره و دریافت مدرک آن هیچ محدودیت سنی، ملیتی و… ندارد.
 • مدرک جهانی icdl می‌تواند نقطه عطفی در رزومه تحصیلی شما به شمار بیاید.

 

سه مورد از مهمترین مزیت های داشتن مدرک بین المللی icdl عبارتند از:

افزایش شانس پذیرش و مهاجرت: بسیاری از کشورها در بررسی درخواست‌ های مهاجرت به مهارت‌ های کامپیوتری افراد توجه می‌ کنند و داشتن مدرک ICDL نشان‌ دهنده تسلط بر این مهارت‌ ها می باشد که می‌ تواند شانس پذیرش شما را در روند مهاجرت افزایش دهد. در واقع اگر مدرک icdl نداشته باشید احتمالا حتی نمی توانید برای برخی موقعیت های شغلی اقدام کنید.

امتیاز بالاتر در میان رقبا: کارفرمایان در خیلی از کشورها داشتن این مدرک را نشانه مهارت شما در انجام کارهای مختلف با کامپیوتر می دانند. بنابراین، داشتن این مدرک به شما کمک می کند تا به سرعت، به بازار کار کشور مقصد دست یابید.

ارزش بالا در کشور ایران: حتی اگر با مدرک icdl بین المللی اقدام به مهاجرت نکنید و در ایران بمانید، قطعا یک امتیاز مثبت در رزومه خود دارید و آن داشتن مهارت های مربوط به icdl و داشتن مدرک بین المللی آن است که فرصت های شغلی بیشتری را نسبت به گذشته پیش روی شما قرار می دهد.

بنابراین، با شرکت در دوره‌های ICDL بین المللی و دریافت مدرک آن، رقابت‌پذیری شما بالاتر رفته و می‌توانید با خیالی آسوده‌تر قدم به عرصه‌های بین‌المللی در زمینه‌های مختلف بگذارید.

 

مدرک icdl برای مهاجرت

 

 

چه کشورهایی مدرک فنی و حرفه ای را تایید می‌کنند و پذیرش مهاجر دارند؟

تقریبا در بیشتر کشورها مدرک سازمان فنی حرفه ای در صورت داشتن شرایط ترجمه و طی کردن مراحل ترجمه، کاملا معتبر است. اما با این حال بهتر است پیش از اقدام به ترجمه در مورد کشور مورد نظر خود تحقیق کنید و ببینید که آیا مدرک فنی حرفه ای ترجمه شده در این کشور معتبر است یا خیر. همانطور که گفته شد در بیشتر کشورها با ارایه مدارک معتبر ترجمه شده به سفارت، مدرک فنی حرفه ای کاملا معتبر است.

کلاس icdl

سرفصل‌های آموزشی icdl بین المللی چه هستند؟

برای بررسی سرفصل‌های این دوره باید به بررسی مهارت‌های هفت‌گانه دوره ICDL بپردازیم. در ادامه، به معرفی مهم‌ترین سرفصل‌های هر مهارت خواهیم پرداخت.

Windows

از مهم‌ترین سرفصل‌های این دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شروع به کار ویندوز و مرور کلی محیط کاربری آن
 • ایجاد چند میز کار یا اکانت برای استفاده افراد مختلف از یک رایانه
 • تنظیمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بخش  Control Panel

همچنین در این بخش آموزش می‌بینید که چگونه می‌توانید درایوها و حساب‌های کاربری خود را تنظیم کنید. بعد از گذراندن دوره و دریافت مدرک icdl بین المللی می‌توانید ویندوز را سیستم خود را به‌راحتی تعویض یا نصب کنید.

Internet

از مهم‌ترین سرفصل‌های این بخش می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • مروری بر نحوه کار مرورگرهای مختلف ازجمله کروم، فایرفاکس و مایکروسافت ایدج
 • مطالعه تنظیمات مربوط به مرورگرهای اینترنتی
 • نحوه ساخت ایمیل و استفاده از آن

به‌طورکلی، در مهارت Internet شما با مفاهیم اساسی و اولیه اینترنت و مرورگرهای آن آشنا می‌شوید.

Word

از مهم‌ترین سرفصل‌های وورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزودن نمادها (Symbols) و تایپ انواع فرمول پیچیده ریاضی و فیزیک
 • استفاده از انواع  Smart Art و نمودار
 • تغییر فونت، جایگزینی کلمات، استفاده فرمت‌های مختلف نوشتاری و…

به یاد داشته باشید که نرم‌افزار Word از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای تایپ در جهان به‌شمار می‌آید.

Exel

از مهم‌ترین سرفصل‌های این مهارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ایجاد انواع نمودار و جدول استاندارد
 • ایجاد هایپرلینک‌های مختلف
 • سفارشی‌سازی انواع ریبون

به کمک نرم‌افزار اکسل می‌توانید به پردازش داده‌ها و قالب‌بندی‌ آن‌ها بپردازید.

Access

از کلیدی‌ترین سرفصل‌های اکسس مدرک icdl بین المللی می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • تبادل داده‌ها به کمک دستور‌های  Import و Export
 • ایجاد بانک‌های اطلاعاتی
 • آشنایی با انواع کوئری و ویرایش و ساخت آن‌ها

به کمک این نرم‌افزار می‌توانید به اعتبارسنجی داده‌ها نیز بپردازید.

Power Point

پاورپوینت از رایج‌ترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای نمایش داده و مطالب است که از مهم‌ترین سرفصل‌های آموزشی ICDL آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده از انواع ترنزیشن، انیمیشن و قالب در پاورپوینت
 • افزودن موسیقی و فیلم به اسلاید‌های نمایشی
 • اجرا و ذخیره‌سازی داده‌ها با فرمت‌های مختلف

یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های پاورپوینت استفاده از نمودارهای هنری هوشمند است که در دوره ICDL بین‌المللی آموزش داده می‌شود.

 

سخن پایانی درباره دریافت مدرک ICDL برای مهاجرت

در این مطلب در مورد نکات لازمه در مورد مهاجرت با مدرک icdl گفته شد و توضیح دادیم که کدام مدرک در ایران و سایر کشورها معتبر است و چطور مدرک icdl دریافت کنیم که در ایران و همچینن سایر نقاط جهان معتبر باشد. نکته مهم این بود که بدانید برای دریافت مدرک icdl هیچ اهمیتی ندارد که شما به صورت حضوری یا غیر حضوری و در چه آموزشگاهی دوره icdl را طی کرده اید، مهم مدرکی است که بعد از کسب مهارت لازم اقدام به دریافت آن می کنید.

به جرات می­توان گفت که در دنیای امروز داشتن مدرک ICDL چه برای افرادی که قصد مهاجرت دارند و چه افرادی که جویای کار در داخل کشور هستند از اوجب واجبات است. اگر مایل به طی کردن دوره icdl به صورت آنلاین هستید، می توانید به صفحه آموزش icdl مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام