یادگیری کامپیوتر از صفر

آموزش کامپیوتر را از کجا شروع کنیم؟ بهترین روش یادگیری کامپیوتر از صفر

واقعا چطور و از کجا باید آموزش کامپیوتر را شروع کنیم؟ بهترین روش یادگیری کامپیوتر چیست و چه مسیری دارد؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی، یادگیری رایانه به یکی از بزرگترین ضروریات زندگی تبدیل شده است. به طوری که امروزه بیشتر افراد تلاش می کنند تا با استفاده از روش های آموزش کامپیوتر، به فعالیت های خود سرعت بخشیده و انجام آنها را تسهیل کنند.

در این مطلب روش های آموزش کامپیوتر را بررسی می کنیم. سپس مباحث لازم برای آموزش رایانه را شرح می دهیم. اگر قصد دارید با بهترین روش یادگیری کامپیوتر، وارد دنیای تکنولوژی شوید؛ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

برای یادگیری کامپیوتر اصول پایه را بشناسید

برای آموزش کامپیوتر از صفر باید با اصول پایه آشنا شوید. بنابراین، یادگیری اصول ابتدایی می تواند به شما کمک کند تا مسیر پیشرفت و آموزش را در طول مدت زمان کوتاهی طی کنید. آموزش ساخت پوشه ها در رایانه، جابجا کردن فایل ها یا کپی کردن آنها، مدیریت کردن حافظه درایوهای کامپیوتر و… از اصول پایه و ابتدایی هستند که باید آنها را یاد بگیرید. در بیشتر مواقع برای یادگیری این موارد نیازی به استفاده از دوره های تخصصی نخواهد بود. با این حساب با کمی تسلط به زبان انگلیسی و تمرین مکرر می توانید، اصول پایه را به راحتی شناخته و از آنها استفاده کنید.

 

برای یادگیری کامپیوتر کار با ویندوز را یاد بگیرید

پس از روشن شدن کامپیوتر، اولین صفحه ای که مشاهده خواهید کرد؛ صفحه ویندوز است. بنابراین، برای آموزش مقدماتی کامپیوتر، باید کار با ویندوز را یاد گرفته و مهارت های لازم را در این زمینه کسب کنید. برخلاف تصور عموم مردم، نیاز نیست برای یادگیری ویندوز در کلاس های حضوری شرکت کرده و مته به خشخاش بگذارید. بلکه برای آموزش این سیستم عامل شناخته شده می توانید، دوره های مجازی را طی کرده و مهارت کافی را در کار با ویندوز کسب کنید. علاوه بر این در صورت بروز ساده ترین مشکلات کامپیوتری نیز می توانید، وارد عمل شده و ایرادات ساده را برطرف کنید.

 

نرم افزارهای کاربردی را آموزش ببینید

یکی از بخش های مهم و اساسی در یادگیری کامپیوتر، کار با نرم افزار است. نرم افزارهایی مانند Photoshop یا Microsoft office word می توانند تا حدود زیادی کار با کامپیوتر را تسهیل کنند. علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه کرد که امروزه کمتر کسی وجود دارد تا برای شروع به کار، تحصیل و… به کار با این نرم افزارها احتیاج پیدا نکند. بنابراین، یک مرحله مهم برای آموزش کامپیوتر، یادگیری چند نرم افزار معروف و شناخته شده است. آموزش نرم افزارها را می توان در بستر اینترنت نیز جستجو و مشاهده کرد. با این وجود خرید و استفاده از پکیج های آموزشی در این زمینه می تواند به شما کمک شایانی کند.

یادگیری نرم افزارای های مهم، یکی از اصول اولیه در آموزش رایانه است.

 

مهارت های ICDL را جدی بگیرید

International Computer Driving License به عنوان یکی از معتبرترین مدارک در جهان شناخته شده است که تحت عنوان ICDL از آن یاد می کنند. با شرکت در این دوره می توان بیشتر مهارت های کامپیوتری را یاد گرفت. علاوه بر این مدرک ICDL این فرصت را در اختیار شما قرار خواهد داد تا پس از شرکت در آزمون، گواهی مرتبط با دوره را دریافت کنید. هفت مرحله اصلی برای یادگیری این دوره عبارتند از:

  • آموزش آی تی
  • آموزش ویندوز
  • شیوه استفاده از ورد
  • نحوه استفاده از اکسل
  • آموزش کار با پاورپوینت
  • استفاده از مرورگر و جستجو در اینترنت

 

تمرین و تکرار داشته باشید

یکی از مهمترین روش های یادگیری کامپیوتر، تمرین و تکرار پیوسته است. کمتر مهارتی در جهان وجود دارد که نیازی به تکرار و تمرین نداشته باشد. بنابراین، یادگیری رایانه نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حساب تمرین کردن می تواند به شما کمک کند تا به خوبی کار با کامپیوتر را یاد گرفته و مهارت خود را افزایش دهید. با شرکت کردن در دوره های آموزشی می توانید ایرادات و مشکلات خود را با مدرس مطرح کنید. علاوه بر این در صورت استفاده از پکیج های آموزشی می توانید پاسخ سوالات خود را در اینترنت جستجو کرده یا از افراد مطلع کمک بگیرید.

با تمرین کردن می توانید بیشتر آموزش ها را به در ذهن خود تثبیت کنید.

 

از پکیج های آموزشی استفاده کنید

اگر برای استفاده های شخصی یا فعالیت های پیش پا افتاده در محیط کار به رایانه نیاز دارید؛ نیازی به شرکت در دوره های گران قیمت نخواهد بود. با این حساب استفاده از پکیج های آموزشی می تواند به شما در این مسیر کمک کند. در حال حاضر به لطف پیشرفت علم و افزایش مهارت در این حوزه، امکان خرید پکیج های مختلف آموزش کامپیوتر فراهم شده است. بنابراین، هر فرد می تواند به فراخور نیاز خود، پکیج های مورد نیاز را خریداری کرده و از آنها استفاده کند. با این وجود باید به این نکته توجه داشت که با توجه به گستردگی مباحث، انتخاب دوره کاربردی نیز حائز اهمیت خواهد بود.

 

کتاب های آموزشی را بخوانید

به جرات می توان گفت که بهترین روش یادگیری کامپیوتر از صفر مطالعه و بروزرسانی اطلاعات است. در این شرایط مطالعه کتاب های آموزشی می تواند به شما کمک کند تا به مرور زمان بخش قابل توجهی از مهارت ها را آموزش دیده و از آنها استفاده کنید. امروزه کتاب های زیادی در زمینه یادگیری مقدمات رایانه تالیف شده اند. علاوه بر این با کمی جستجو نیز می توان کتاب های الکترونیکی آموزش کامپیوتر را تهیه کرد. این در حالی است که به جز یادگیری اصول پایه رایانه، می توان با استفاده از کتاب برخی از نرم افزارها را نیز یاد گرفت.

 

در دوره های آموزشی شرکت کنید

بهترین روش یادگیری کامپیوتر شرکت در دوره های آموزشی است. پس از گذراندن آموزش های مقدماتی، می توان صورت حرفه ای مهارت ها را آموزش دید. بیشتر دوره ها تحت نظر مدرس حرفه ای برگزار می شوند. بنابراین، در این شرایط رفع اشکال تسهیل خواهد شد. علاوه بر این در طی برگزاری دوره، مربی تمرین های مختلفی را برای شرکت کنندگان در دوره، در نظر خواهد گرفت تا ایرادات و نقاط قوت آنها به طور کامل مشخص شود. در نهایت بیشتر آموزشگاه ها پس از اتمام دوره، گواهی مرتبط را نیز به شرکت کنندگان اعطا خواهند کرد.

پس از کسب مهارت این امکان را خواهید داشت تا در دوره هایی مانند برنامه نویسی نیز شرکت کنید.

 

پس از یادگیری کامپیوتر وارد بازار کار شوید

مهارت های کامپیوتر زمانی می توانند به شما کمک کنند که ملکه ذهنتان شده باشند. در این شرایط ورود به بازار کار می تواند به شما کمک کند تا با انجام پروژه های مبتدی و ساده، کار با کامپیوتر را بهبود ببخشید. این در حالی است که با ورود به بازار کار می توانید درآمد مختصری را نیز به عنوان یک فرد مبتدی کسب کنید. به علاوه در این راه می توانید با افراد حرفه ای یا نیمه حرفه ای نیز آشنا شده و از تجربیات آنها استفاده کنید. در این شرایط انجام پروژه های فریلنسری می تواند روند یادگیری شما را سریع تر کند. علاوه بر این به سبب وجود ضرورت برای به روز نگه داشتن اطلاعات، مجبور خواهید شد که همیشه اطلاعات خود را آپدیت کنید.

 

تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری را یاد بگیرید

بیشتر افراد پس از یادگیری کامپیوتر یا چند مهارت ساده و ابتدایی، سایر آموزش ها را جدی نمی گیرند. یکی از این آموزش های مهم و کارآمد، تعمیرات بخش نرم افزار و سخت افزار است. در واقع یادگیری تعمیرات نیز بخش مهمی از مهارت های کامپیوتر محسوب می شود که طرفداران خاص خود را دارد. با این حساب توصیه می شود تا پس از آموزش دیدن بخش های مقدماتی و کسب مهارت های لازم در این زمینه، سری هم به دوره های آموزش تعمیرات بزنید تا صفر تا صد تعمیر مادربرد، کارت گرافیک، آشنایی با تجهیزات و… را یاد بگیرید. لازم به ذکر است که با کسب مهارت در این زمینه می توانید بیشتر مشکلات رایانه خود را نیز برطرف کنید.

 

برای یادگیری کامپیوتر به رونق آکادمی بپیوندید

در طی چند سال گذشته، مجموعه ها و موسسات زیادی تاسیس شده اند که در زمینه آموزش رایانه فعالیت می کنند. با این وجود بیشتر آموزش ها در این مراکز، چنگی به دل نمی زنند و از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار نیستند. این در حالی است که رونق آکادمی تلاش کرده است تا با استفاده از اساتید مجرب در این حوزه، بهترین روش یادگیری کامپیوتر را به دانشجویان ارائه دهد. قیمت مناسب، امکان شرکت در دوره های حضوری و آنلاین، بیش از نیم دهه سابقه کاری و… مهمترین وجه تمایز های رونق اکادمی هستند که این مجموعه را از سایر مجموعه ها متمایز می کنند.

 

جان کلام

امروزه آموزش کامپیوتر می تواند باعث ارتقاء سطح زندگی شده و به پیشرفت کاری شما کمک کند. بنابراین با استفاده از بهترین روش یادگیری کامپیوتر می توان در وقت و انرژی صرفه جویی کرده و مهارت های مورد نیاز در این زمینه را نیز به خوبی فرا گرفت. در حال حاضر با شرکت در دوره های آموزشی یا خرید پکیج های کاربردی نیز می توان از آموزش کامپیوتر صفر تا صد استفاده کرد و در این زمینه حرفه ای شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام